Chleba s bramborou to u nás jednoznačně vyhrává. Je voňavý, nejvíc křupavý a má tu nejvláčnější střídku ever. Kromě brambory jsem vyzkoušel i jinou kořenovou zeleninu, jako červenou řepu nebo mrkev, a výsledek byl taky skvělý. Jen někomu může vadit typická zemitá chuť červené řepy, která se pak v chlebu projeví.
Pokud budete péct chleba poprvé, tak doporučuji navštívit stránky Maškrtnica. Tam je vše kolem pečení chleba vysvětleno hezky polopatě. Ostatně základ receptu mám právě z tohoto blogu.
Ingerdience:
Kvásek
Lžíce kvásku
150 g pšeničné hladké mouky
190 g vody
Vše smícháme a necháme 12 hodin odpočívat. Po dvanácti hodinách je kvásek hotový a lžíci odložíme na příště.
Těsto
340 g kvásku
400 g vody
720 g hladké pšeničné mouky
100 g celozrnné žitné mouky
21 g soli
340 g uvařených brambor (nastrouhaných nahrubo na struhadle)
Postup:
Smícháme a propojíme všechny ingredience kromě soli a brambor a takto vzniklou hmotu necháme 20 až 40 minut odpočívat.
Následně přidáme sůl a brambory a těsto pořádně zpracujeme. Někdo má robota, někdo pěkně postaru ručně. Těsto by mělo mít hladkou konzistenci a mělo by se jen mírně lepit.
Takto zpracované těsto přendám do mísy lehce vytřené olejem, kde ho nechám dvě hodiny odpočívat, přičemž každých 40 minut těsto přeložím (tzn. těsto natáhnu a přeložím, na youtube najdete určitě popisný návod na překládání, ale není to žádná věda). Těsto se tím zpevní a všechny suroviny se ještě lépe propojí.
Po dvou hodinách z těsta vytvaruji požadovaný tvar a přendám do ošatky, která je předem vystlaná utěrkou a vysypaná moukou, aby se nám těsto nenalepilo na její stěny. Bohužel i to se stává. Dodávám, že i správně vytvarovaný bochník má na výsledný pecen nemalý vliv. Důležité je těsto tzv. natahovat, ono vám pak bude držet tvar a nestane se z něj placka. Tady Jarmilka vám o tom něco povykládá.
Pak už jen stačí počkat dvě až tři hodiny a zapnout troubu na plné obrátky.
Jakmile bude těsto nakynuté, tak si nachystáme troubu. Máte dvě možnosti, jak v troubě péct:
1. Na klasickém plechu. Troubu předehřeji na plné pecky, na dno trouby dám plech s cca 200ml vody a vytvořím tím v troubě zapařené prostředí. Díky tomu nám pak chleba krásně vyskočí. Troubu máme nachystanou, teď už nám zbývá jen vyklopit těsto. Na rozpálený plech těsto vyklopíme a pomocí žiletky Astra můžeme udělat v těstu zářezy, pomocí kterých pak bude bochník božský i po vizuální stránce. Připravený bochník dáme do zapařené trouby. Po cca deseti minutách vyjmeme plech s vodou a snížíme teplotu na 210 °C. Dopékáme asi 40 minut.
2. V poslední době se mi taky osvědčilo péct ve sklokeramickém pekáči s poklopem, v tom případě troubu nezapařujeme. Ale pekáč i s poklopem si na 15 minut nahřejeme v rozpálené troubě. Těsto pak do něj vyklopíme, přiklopíme poklopem a dáme do trouby. Jakmile nám chleba naběhne, tak poklop odděláme a zmírníme teplotu na 210 °C.
Pokud by se vám zdálo, že se má chleba tendenci připékat, tak můžete na horní část položit kousek alobalu.
Hotový chleba pak doporučuji dát vychladnout na mřížku, aby se nám nezapařil a nezdrcl. Pak už jen stačí máslo, sůl, pažitka a jste v ráji.
Jan
Comentarios