"Trocha léta a Itálie v lednu."
Leden je tady. Vánoce utekly jako voda a jaro ještě v nedohlednu. Do práce vstávám stále za tmy a při ranním očistci mě drží při životě jen hektolitry kávy a dobrá muzika, která mi tohle ranní příkoří aspoň trochu zpříjemní. A tak se slepenými víčky, sluchátky na uších, ověšený šálou a čepicí vyrážím každý den vstříc novému dobrodružství.
Z tohoto dobrodružství se vracíme domů já i Anička většinou kolem páté hodiny. Toto ne moc oblíbené roční období se snažíme něčím ozvláštnit. Pokud nejdeme cvičit, tak to ale většinou dopadne stejně. Vybrat film na večer, připravit terén v naší velké posteli plné polštářů a uvařit čaj a něco dobrého k jídlu.
Večer však není čas vařit nějaké složitější jídla, proto se snažíme dělat jídla lehká na přípravu, ale zároveň luxusní co se týče chuti. Jedním z našich evergreenů, který se vyloženě ke sledování filmu nabízí, je domácí pizza. Příprava vám zabere minimum času, těsto je velmi tenké (ne žádné buchty) a suroviny na něj kladete dle libosti (Nezapomeňte, že v jednoduchosti je síla!). Můžete si tak aspoň na chvíli připomenout léto a vnést domů kousek slunečné Itálie.
Ingredience (na dvě středně velké pizzy):
Těsto:
300 g hladké mouky
7 g instantního droždí nebo 21 g čerstvého droždí
150 ml vlažné vody
3 – 4 lžíce olivového oleje
Lžička soli
Co na těsto?:
Plechovka krájených rajčat
4 stroužky česneku
Špetka soli
1 -2 balení mozzarelly
Bazalku nebo rukolu
Dále co kdo uzná za vhodné – chorizo, prosciutto, šunku atd.
Postup:
Celý recept je velmi jednoduchý a zvládne ho určitě každý z vás. Při svých začátcích jsem se zbytečně bál, jestli mi těsto správě vykyne, ale těsto vykyne vždy, „kein Stress“ a hurá do toho!
1. Nejprve si rozmícháme ve 150 ml vlažné vody buďto instantní droždí nebo droždí čerstvé a necháme pár minut odpočívat.
2. Mezitím si ve větší míse smícháme mouku a sůl. Přidáme 4 lžíce olivového oleje, zaktivovanou směs vody a droždí a začneme vše vařečkou zpracovávat. Já mám takovou techniku, že nejprve těsto zpracuji vařečkou, což trvá cca dvě minuty. Po spojení všech ingrediencí si trošku potřu ruky olejem a těsto zpracovávám ručně cca 15 minut (stále v míse). Jakmile je těsto hladké a nelepí se, tak ho vyjmu z mísy a přesunu na lehce pomoučený vál. Těsto ještě prohnětu a ve výsledku by nám měla vzniknout koule. Tuto kouli přesunu do mísy lehce vytřené olejem, zakryji potravinářskou folií a nechám cca 30 minut na teplém místě.
3. Zatímco nám těsto odpočívá, tak si můžeme připravit omáčku z rajčat. Je to prosté. Vyklopíme ¾ plechovky drcených rajčat, přidáme 4 stroužky lisovaného česneku, špetku soli, špetku pepře a je hotovo. Můžeme zároveň pustit troubu na plný kotel, což je u mě kolem 250 °C.
4. Po vykynutí těsta si pomoučíme vál, těsto na něj vyklopíme a rozdělíme na polovinu. Z těchto částí uděláme dvě koule, ze kterých následně vyválíme pomocí válečku placky ve tvaru pizzy (chce to cvik, ale doporučuji před válením pomoučit). Placku přesuneme na plech vystlaný pečícím papírem a potřeme rajčatovočesnekovou směsí. Nakonec vložíme do plně rozpálené trouby. Pizza by měla být hotová, jakmile jsou okraje hnědé.
5. Zbytek surovin dávám na pizzu až po upečení, jelikož nechci sýr zabít. Nejprve natrhám kousky mozzarely a poté pokladu rukolu nebo bazalku. Ale někdo má rád sýr pěkně upečený, tak může suroviny přidat v polovině pečení. Záleží jen na vás.
Celkově i s kynutím vám celý recept zabere hodinu času a to za to stojí. Tak běžte vybrat film, uvařit čaj a s pizzou rovnou do postele!
Jan